svētdiena, 2013. gada 31. marts

"Viens pats mājās"

Pienākušas Lieldienas. Njā, bet sajūtas nekādas. Un mums šeit pat nav sniega. Rodas sajūta, ka esmu Kevins no filmas "Viens pats mājās", jo visi mani bloka biedri devušies uz mājām. Arī lielākā daļa no Erasmus studentiem ir prom. Un tas mani tiešām pārsteidz! Varētu teikt, ka pilsēta nedaudz izmirusi..

Vesels mēnesis - tieši tik ilgi es jau dzīvoju Vācijā. Grūti aptvert šo faktu. Laiks aizskrēja nemanot. Ar kolēģiem jau runājam, ka nepaspēsim ne acu pamirkšķināt, kad jau būs pienākušas jūlija beigas. Bet es cenšos par to nedomāt, jāizbauda katrs mirklis, esot šeit.

FIT kursi nu jau ir beigušies. Tagad atliek tikai gaidīt gala testa atzīmi. Esmu ļoti apmierināta ar šiem kursiem. Lieliska kompānija ar lielisku pasniedzēju. Mūsu kursa līmenis prasīja runāt par vēsturi, kultūru un mākslu. Tātad daudz jauna esmu uzzinājusi par Vāciju, Angliju, Somiju, Japānu, Argentīnu, Spāniju, Itāliju un Izraēlu. Pati esmu mēģinājusi izskaidrot visiem Latvijas atbrīvošanos no Padomju Savienības un to, cik sāpīgs vēl aizvien ir šis temats latviešu sirdīs. Un, lai neradītu tikai cietēju tēlu visu acīs, pastāstīju arī par Jāņu tradīcijām, kas izrādās arī Skandināvijā ir ļoti līdzīgas. :)

Ar šo kursu grupu devāmies apskatīt Reihspartijas teritoriju, kur pašlaik izvietots Dokumentācijas centrs, Hitlera un nacistu muzejs.


Dokumentācijas centra ēka ir veidota pēc grieķu kolizeja līdzības. Tai vajadzēja būt 70 m augstai robustai, varenību apliecinošai ēkai, taču tā netika pabeigta. Tā bija paredzēta, ka milzīga nacistu pulcēšanās vieta, kurā Hitlers tiktu attainots kā persona, kas stāv pāri parastajai tautai. Šīs un arī pārējā teritorijā būvētu ēku smagnējais izskats un milzīgās proporcijas bija domātas, lai tiktu izslēgta individualitāte tautā. Visi cilvēki blakus tām liekas niecīgi un nenozīmīgi, laužu masa izskatās vienveidīga.

Tāda šī ēka izskatās šobrīd un apakšā ar dzeltenu iekrāsots neuzceltās, bet plānotās ēkas šajā teritorijā.

No kolizeja uz pārējo ieplānoto teritoriju veda Lielā Iela, kas izlikta ar noteikta izmēra kvadrātveida plāksnēm, lai nacistu zaldātiem būtu vieglāk soļot. Viena plāksne atbilst diviem soļiem.

 


Reihstāga svētkiem, kas masu ziņā bija grandiozs pasākums, tika uzbūvēts Cepelīnlaukums. Milzīgs laukums, kurā tika pulcēti vairāk kā 50'000 vāciešu un tika rīkotas dažādas militārās spēles, deju priekšnesumi, Hitlera uzrunas, kas viss bija paredzēts jauniešu piesaistīšanai nacistu armijai.

 

Muzejs arī ir milzīgs. Ja esat bijuši Rīgā Okupācijas muzejā, tad laika ziņā ir vienlīdz liels. Ar divām stundām tur nepietiek, lai visu apskatītu, izlasītu un arī saprastu. Muzejs sniedz ieskatu arī laikā pirms II PK, kas dod iespēju nedaudz izprast Hitlera rīcības motīvus (bet nekādā gadījumā attaisnot). Mani visvairāk iespaidoja viens no pēdējiem eksponātiem - videoieraksts no tiesas prāvas, kurā Hitlera padotie attaisnojas, ka viņiem nav bijusi ne mazākās nojausma par to, kas notiek koncentrācijas nometnēs.. Pārsteidzoši!
Reihspartijas teritorija ir tiešām iespaidīga. Noskaņojums, kas rodas apstaigājot šīs būves, tiešām ir mazliet depresīvs. Un laikapstākļi arīdzan nepalīdzēja - apmācies, nelieli mīnusi un spēcīgs vējš. Pamatīgi nosalām, bet es tik priecājos par kārtīgu vēju, kas Erlangenā nemaz tik bieža parādība nav.

 
Pirmā rindā: Jodie (Anglija), Adriana (Argentīna), pasniedzēja Susanna, Sana (Izraēla), Alice (Anglija), es, Yuka (Japāna)
Otrā rindā: Elena, Frančeska (Itālija), Akiko, Ryo, Shintaro (Japāna), Anna (Somija), Marie del Mar (Spānija), Oskari (Somija)

Vēl pirms lielākā daļa no Erasmusiešiem devās prom es ar ungāru pāri Agneš un Daniel izdomājāt sarīkot pankūku-keksiņu vakaru. :) Tas tiešām izdevās lielisks! Izrādās, ja angliski saka pancakes, visi saprot rauga pankūkas, bet plānās tiek sauktas par Crepes. Mans kaimiņš Benedikts, vegāns būdams,  bija sajūsmā par manis ceptajiem keksiņiem. Paldies Ketlīnai par vegāno recepti! :)

 
 


Lukaš paņēma līdzi ģitāru un mēs varējām kārtīgi izdziedāties. Kā pirmā dziedāt dabūju es, jo izrādījās, ka neviens īsti nemāk Bītlu dziesmu Help! (patiess pārsteigums!). Tā nu es nogaudoju to viena (turot gan vārdus priekšā). Pēc tam, kad Alice sāka dziedāt, man patiešām palika kauns par savu dziedāt (ne)prasmi. Alice visu mūžu mācījusies klasisko dziedāšanu. Skaņa, ko viņa spēj radīt, ir tiešām iespaidīga! Pat skudriņas noskrēja pa muguru!





Njā, un, kamēr tiku līdz šī ieraksta beigām, aiz loga sāka snigt :(

Priecīgas Lieldienas visiem! ;)

ceturtdiena, 2013. gada 21. marts

Mans kompanjons un Sv. Patrika diena

Jau pirmajā dienā, kad ierados Erlangenā, mans Buddy Heidi paziņoja, ka man pēc iespējas ātrāk jātiek pie velosipēda. Katru nākošo dienu man aizvien biežāk tika jautāts, kad man būs ritenis. Tā nu es beidzot saņēmos un nopirku sev lietotu braucamo :)

 

 Varētu likties, ka Vācijā kā tik lielā valstī Sv.Patrika diena tiks svinēta ar lieliem apgriezieniem un grandiozi. Nekā. Vismaz Erlangenā ne. Abi šeit atrodamie īru bāri bija pārpildīti ar pārdzertiem vāciešu purniem. Turklāt pat Guiness alus Rīgā garšo DAUDZ labāk!! Pie tam to, ka alus ir atšķaidīts pamanīju tikai es... Tāpēc vakaru turpinājām vācu alus pagrabā, kur ne mazākais nieciņš neatgādināja par Sv.Patrika dienu.




FIT Kurss un mazie prieciņi

FIT - Ferienintensiv jebšu Intensīvie brīvdienu kursi.
Nu jau divas nedēļas straujos tempos atkārtojam vācu valodu - runājam, rakstām, lasām, ņemam cauri grūtāko gramatikas daļu. Manas grupas līmenis B2.2 automātiski pieņem, ka studenti jau gramatiku pamatā zina, tādēļ mēs apgūstam to gramatikas daļu, kas sarunvalodā tiek izmantota retāk, kā piemēram, darbības vārdus ciešamā kārta, divdabjus darāmā un ciešamā formā, vēlējuma, vajadzības un atstāstījuma izteiksmes, turklāt tas viss tiek iepīts visai sarežģītās tēmās kā vēsture, kultūra un māksla
Kursi ir tiešām forši, jauka pasniedzēja, lielisks veids kā ievingrināt valodu pirms semestra sākšanās. Klausoties, cik daudz mājasdarbu tiek uzdots citām (zemāka līmeņa) grupām, liekas, ka mēs vispār neko nedarām :D

6dien manai ceļotāju kompānijai bija mazais izbrauciens, kura laikā Alice attiecībā uz mani paziņoja - Tad jau tu zaudēji "nevainību"! :D Njā, neviens no viņiem nevarēja noticēt, ka es vēl nekad neesmu bijusi IKEA veikalā un vēl jo mazāk ticams viņiem likās fakts, ka Latvijā, kas atrodas tik tuvu Somijai, nemaz nav IKEA veikalu.. Tātad mūsu mazā izbrauciena mērķis, kā jau jūs esat sapratuši, bija tuvākais IKEA veikals :D Tiešām iespaidīgs! Puiši teica - Sieviešu pasaule/paradīze! Kas patiesība nav tālu no patiesības.. Es tur arī atradu vienu nieciņu, kuru nenopirkt man būtu grēks..

Vāze, kas veidota kā mērcilindrs ^.^

Šonedēļ uzzināju, ka Erasmus studentu koordinatore, ar kuru komunicēju jau pāris mēnešus, ir no Latvijas :D Tāds patīkams un negaidīts pārsteigums. Un tas izskaidro, kāpēc viņa visos organizatoriskajos pasākumos zināja manu vārdu bez prasīšanas. Turklāt izrunāja to ar garu Ī :) Feini!

sestdiena, 2013. gada 16. marts

Pirmā ballīte un nedēļas nogale

Pirmā Erasmus ballīte. Tā tik bij' naksniņa. Erasmus tiešām ir ballīšu atvaļinājums. Es gan šim principam nepiekrītu un ne fiziski, ne garīgi nespēju trīs vakarus pēc kārtas ballēties. Bet pasēdēšanas krogā pie alus glāzes ir fantastisks veids, kā iepazīt pārējos Erasmus studentus un atrast domubiedrus. Pirmā ballīte tika iesākta Simonas koju atpūtas telpā (starp citu Erlangenā ir ļoti daudz koju!!).

 
Daļa no Erasmus studentiem: Lukaš no Čehijas (man priekšā), Alba no Albānijas (:D), Rose un Alice no Anglijas, Marco un Marco no Itālijas, Simon no Vācijas (ortā Marco buddijs), es, Simona no Slovākijas, Lucie no Čehijas, Christopher no Polijas, Guillaume no Francijas, Alexandra no Ungārijas, Ella no Somijas, Miklos no Ungārijas, Oskari no Somijas (diemžēl nav ticis kadrā :D), Agnes un Daniel no Ungārijas.

Pēc tam turpinājām nakti klubā Kami Katze (tulk. Kami Kaķis :D ). Tā gan ir diezgan pabriesmīga vieta. Nu vismaz ne manai gaumei atbilstoša... Tāds Essential tipa klubs tikai daaaudz mazāks, ar diezgan sliktu mūziku (izteiktu klubu mūziku), turklāt lielākā daļa dziesmu ir vācu valodā. Bet tik lielā barā esot dejot var gandrīz pie jebkā :D Kopumā diezgan jautra naksniņa.

Pēc aptuveni gulētām 3 stundām mēs visi cēlāmies, lai dotos universitātes organizētā ekskursijā uz Fūrti (nezinu, vai pareizi iztulkoju) un Nirnbergu. Protams, visi bijām diezgan saguruši. Bet laiks bija ļoti skaists un silts. Pavasaris! :)

Gan Fūrtē, gan Nirnbergē abās ir vēsturiskas ēkas. Daļa no tām ir pārcietušas II Pasaules karu, dažas atjaunotas pēc kara beigām.

 Fūrtes Teātris

Mazākais namiņš Fūrtē - divi stāvi, katrā viena istaba. Šajā namiņā dzīvoja ģimene ar 11 (!!!) bērniem. :)

Vācijai raksturīgās K un X ēku fasādes. Un mūsu vācu gide

Lielākā daļa no šī semestra ārzemju studentiem - gan Erasmus, gan citu apmaiņas programmu. Šeit jau mēs esam Nirnbergā.

Nirnberga ir viena no retajām pilsētām, kurā ir sablabājies oriģinālais viduslaiku pilsētas mūris, kas apjož vecpilsētu. Pat par spīti tam, ka II Pasaules kara laikā Nirnberga tika smagi sabombardēta un tika sagrautas gandrīz visas ēkas.

Nurnbergas imperiālā pils tika celta kalna galā, pat daļēji izkalta klintī.



Bavārija ir izteikti katoliska Vācijas daļa.
Nirbergā mūsu gids runāja tik ātri, ka pat paši vācieši nesaprata pusi no tā, ko viņš stāstīja :/

Pusdienu pātraukumā Fūrtē mums radās fiksā ideja - svētdien (nākošā dienā) aizbraukt līdz Bambergai. Tā nu mēs uz ātro salasījām 8 cilvēku kompāniju un ar diviem auto aizbraucām līdz Bambergai. :)

Pa ceļam vēl piestājām Buttenheimā, kas ir Vācijas ebreja Levi Štrausa dzimtā pilsēta. Levi Štrauss ir Levi Strauss & Co dibinātājs, Levi Jeans izgudrotājs.




Levi Štrausa patentētais džinsu auduma aušanas veids.

Bambergu Bavārijā dēvē par pilsētu uz 7 kalniem. Tai cauri tek Regnicas upe. Ārkārtīgi skaista pilsēta. Arīdzan bagāta ar vēsturiskām ēkām. Bambergas vēsturiskais centrs ir pat iekļauts UNESCO pasaules mantojuma sarakstā.
 
 
Chris (uzņēmās gida lomu, kas viņam arī labi padevās), Miklos, Oskari, Alice, Guillaume, Līga, Ella, Alexandra



Šī bija tikai pirmā no mūsu kompānijas ekskursijām. Nu jau sākam plānot nākošās. :)


Erlangena

Erlangena būtībā ir nedaudz lielāka par Liepāju - 77 kvadrātkilometri ar 107'000 iedzīvotājiem. Ar kājām var aiziet praktiski jebkur. Lai gan struktūras ziņā ir pilnībā savādāka.

Erlangenas vārds vēsturē ir zināms jau tūkstots gadus. Pati pilsēta ir aptuveni 650 gadus veca. Tā ir hugenotu (pieder pie protestantu baznīcas) pilsēta.

Jāsāk ar to, ka Erlangenu veido divas daļas. Pirmā no tām ir Erlangenas universitāte, kas dibināta 1742. gadā. Erlangena ir izteikta studentu pilsēta, tāpēc arī ļoti jauna iedzīvotāju ziņā. Un šeit var dzirdēt lielāko daļu no pasaules valodām.

Šī ir Erlangenas pils, kurā dzīvoja Friedrich-Alexander Erlangen-Nürnberg Universität dibinātājs Friedrihs, Brandenburgas-Beirūtas markgrāfs.

Universitātes ēkas ir izkaisītas pa visu pilsētas teritoriju. Universitāti pamatā veido piecas fakultātes - Filozofijas un teoloģijas; Biznesa, ekonomikas un tieslietu; Medicīnas; Dabaszinātņu; Tehniskā. Protams, ir vēl vesels lērums apakšfakultāšu un institūtu. Daļa no universitātes institūtiem un fakultāšu ēkām atrodas Nirnbergā.

  
Manas studiju gaitas tiks pavadītas tehniskās fakultātes telpās, kas atrodas kādu piecu minūšu attālumā no manām kojām, par ko man ir liels prieks. 

Otra liela Erlangenas daļa ir neskaitāmie Siemens AG ofisi un ražotnes, kas man bija liels pārsteigums, jo nezināju, ka Siemens nāk no Erlangenas. 


Siemens rūpnīcu dibināja universitātes mehāniķis Ervins Moritcs Reinigers 1877.g. Ēkā, kur viņš dzīvoja, šobrīd atrodas universitātes Starptautisko attiecību birojs.



Vispār Erlangenā ir saglabājušās neskaitāmas vēsturiskas ēkas un arhitektūras māklas darbi. Pilsēta ir skaista, un tajā jūtama vērturiska aura.